Úkoly od 29.3 - 1.4.2021


Dítě a jeho tělo

Milé děti,

blíží se nám Velikonoce a mezi velikonoční zvířátka patří i velikonoční zajíček. A vy si teď doma můžete s mamkou, taťkou či s vaším sourozencem zahrát pohybovou hru na zajíčka.

Pohybová hra "Zajíček ve své jamce"

Ty můžeš být zajíček, sedneš si do dřepu a mamka s taťkou a sourozencem udělají kruh, budou chodit dokola kolem zajíčka. U toho zpívají říkanku: "Zajíček ve své jamce sedí sám, sedí sám. Ubožáčku, co je ti, že nemůžeš skákati? Chutě skoč, chutě skoč a vyskoč!" Na poslední slovo zajíček na někoho vyskočí a koho vybere, ten se stává zajíčkem.

Pracovní list: ZDE

Velikonoční rozcvička pro zdravá tělíčka: ZDE


Dítě a ten druhý

První úkol:

Popros maminku, ať ti vyfoukne vajíčko a nějak hezky ho ozdob. Jakou zvolíš techniku, nechávám na tobě. Malované vajíčko (kraslice), potom poslouží jako krásná velikonoční výzdoba.

Druhý úkol:

Příští pondělí už budou Velikonoce. Umíš už nějakou "hodovačku"? Zkus se jí naučit s pomocí rodičů, sourozence nebo popros babičku s dědečkem. Inspiraci najdeš ZDE

Třetí úkol:

ZDE najdeš velikonoční přání, které hezky vybarvi a popřej s ním někomu veselé Velikonoce. 


Dítě a jeho psychika

První úkol:

Zkus uhodnout tyto hádanky (od Z. Pospíšilové):

Na jaře vždy kluci mají

to, čím holky vyšlehají.
Z proutků jako z provázků
pletou kluci ________.

Nejdříve jsou uvařená,
potom hezky nazdobená.
Holka velká, maličká
zjara zdobí _______.

Symbol jara často bývá
a na zádech nůši mívá,
v ní pak spoustu vajíček.
Kdopak je to? _______.

Poznáš, s čím se všechny tři hádanky pojí?

Pracovní list ZDE

Druhý úkol:

Nauč se básničku podle toho, jestli jsi kluk nebo holka. Poznáš, která básnička je pro tebe? (K. Konvalinková):

Náruč proutků z vrby mám,
pomlázku z nich udělám.
Ještě navrch mašli pěknou,
holky, ty se musí leknout!

Vajíčka jsem připravila,
barvami je ozdobila.
Jen ať kluci přijdou ráno,
pro strach já mám uděláno!


Dítě a společnost

První úkol: pomoz slepičce najít cestu ke kuřátkům.

Pracovní list: ZDE

Druhý úkol: Poslechni si pohádku O Veliké řepě, bude to pro tebe nápověda pro další úkol.

Všiml/a sis jak si v pohádce všichni hezky pomáhají? Pomáháš taky doma mamince, tatínkovi, babičce, dědečkovi?..

Třetí úkol: Obrázky ZDE rozstříhej podle čar, a lep ve správném pořadí, tak jako v pohádce. :) 


Dítě a svět

Velikonoční "Pašijový týden" - teorie pro dospěláky

Velikonoce vrcholí Velikonočním pondělím, kterému ale předchází tzv. Pašijový týden. Pojďme si říct, jak se tradičně slavily a slaví Velikonoce u nás v Česku.

Modré pondělí - začínal jarní úklid před Velikonočními svátky.

Šedivé úterý - pokračoval jarní úklid, na šedivé úterý by se měly vymést všechny pavučiny a kouty od prachu (proto šedivé), ale také komíny.

Škaredá středa - tento den připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Nikdo by se neměl mračit, jinak se bude mračit celý rok. Pokračuje jarní úklid.

Zelený čtvrtek - na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní kostelní zvony. Znovu se ozvou až v sobotu večer. Místo zvonů zní vesnicí řehtačky. Jejich zvuk prý vyhání nečisté síly z domů a stavení. Říká se, že zvony odletěly do Říma pro požehnání od papeže. Letí tiše, první nejstarší, které znají cestu, na konci malé, aby se neztratily. Letku uzavírají obrovský zvon Zikmund z chrámu svatého Víta na Pražském hradě a zvon Marie z Týnského chrámu na Staroměstském náměstí.

Tento den se měla jíst jen zelená strava, aby byl člověk celý rok zdravý - salát z kopřiv nebo pampelišek, zelí, či špenát. O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat a také byste se neměli s nikým hádat. Odměnou se vám pak budou všechny hádky vyhýbat a peníze si k vám samy najdou cestu. Když na zahrádce ještě před rozedněním zatřesete stromy, měly by urodit více ovoce.

Velký pátek - v tento den si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista. Základním církevním zvykem je půst, nemělo by se jíst maso.

Velký pátek je podle pověr spojen s kouzly. Měly by se například otevírat poklady ve skalách a také památná hora Blaník. Nesmělo se hýbat se zemí (orat, rýt, kopat ani okopávat). V minulosti se věřilo, že se voda z horských pramenů mění na víno.

Bílá sobota - je pro věřící dnem ticha a očekávání v předvečer Kristova zmrtvýchvstání. Bílá barva symbolizuje čistotu, naději a také nový život.

V sobotu se ale také bílilo, uklízelo. Příprava na Hod boží velikonoční musela být důkladná. V žádné domácnosti nesměl chybět čistě prostřený stůl s jidášky. O Bílé sobotě můžete začít s pletením pomlázky nebo zdobením vajíček.

Velikonoční neděle - V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční. Křesťané se v ten den radují z příchodu Pána.

Na Boží hod se pekly a světily velikonoční pokrmy (beránky, mazance). Dnes můžete upéct beránka a ozdobit ho zelenou ratolístkou a barevnou mašlí.

Vzdělávací cíle:

  • Mít povědomí o společenském a kulturním prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte.
  • Přiblížit dětem oslavy Velikonočních svátků, co jsou lidové tradice a zvyky, jaké máme na Velikonoce právě u nás, Velikonoce dříve a dnes.

Úkoly:

  • Říkejte si s dětmi, jak jdou za sebou dny v týdnu. Spočítejte si dny pracovní a dny volna. Kolik dnů má týden celkem?
  • Řekněte dětem v čem je zvláštní týden před Velikonocemi (očekávání velkého svátku a příprava na něj), jak se nazývají jeho jednotlivé dny a co by se mělo v tyto dny dělat? Pokud se vám to povede, zkuste si ve čtvrtek udělat zelené jídlo. Děti si mohou venku natrhat sedmikrásky a nechat si jimi rozkvést polévku. Nebo je mohou sníst jen tak. Samozřejmě až poté, co si je umyjí. J
  • Povídejte si o tom, jak slavíte Velikonoce u vás doma. Jaké velikonoční tradice dodržujete nebo jaké mohou děti znát ze svého okolí. Děláte před Velikonocemi jarní úklid? Pečete beránka, mazance nebo jidášky? Barvíte vajíčka? Pletete pomlázky? Můžete dětem říci, proč chlapci pomlázkou vyplácí děvčata: Protože je mají rádi, váží si jich a chtějí, aby zůstaly dlouho mladé (pomlázka má děvčata "pomladit"), krásné a zdravé. Proto by také pomlázka měla být upletena každý rok čerstvá, z krásných mladých a zdravých jarních prutů.
  • Výzva pro všechny "borce" - zajděte si na proutky a zkuste s dětmi uplést pomlázku. Na tomto odkazu se dozvíte, jak: https://www.youtube.com/watch?v=_un0tOZ2paM

Recept na velikonočního beránka:

0.5 hrnku oleje

1 špetka soli

2 ks vejce

2 lžíce rumu

1 hrnek mléka

1 balíček prášku do pečiva

1 hrnek cukru krupice

1 balíček vanilkového cukru

1 špetka citronové kůry

2.5 hrnku polohrubé mouky

Vejce rozkvedláme v mléce. Mouku smícháme s kypřícím práškem, solí, vanilkovým a krupicovým cukrem a citronovou kůrou. Mléko s vejci nalijeme do sypké směsi, přilijeme olej, rum a utřeme hladké těsto. Těsto nalijeme do tukem vymazané a moukou vysypané formy. Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 40 - 50 minut. Dobu pečení si každý přizpůsobí podle pečení trouby. Upečeného beránka vyndáme z trouby a necháme formu vychladnout. Teprve potom hrnečkového beránka vyklopíme a potřeme čokoládou nebo citronovou polevou či jen pocukrujeme. Na krk uvážeme beránkovi mašli a do rozříznuté pusy vložíme kousek asparágusu. 

VŠEM PŘEJEME KRÁSNÉ A HLAVNĚ VESELÉ VELIKONOCE!!!

V pondělí ráno můžete dětem připravit překvapení: barevná vajíčka a sladkosti schovejte někde doma na dvoře nebo v bytě. Děti si je pak musí najít.